Els guanyadors dels Oscar 2017
Consulta la llista amb tots els guardonats a la 89a edició dels Premis Oscar
L'Acadèmia de Cinema d'Hollywood va celebrar al Dolby Theatre d'Hollywood, a Los Angeles (Califòrnia, EUA), la 89a edició dels Oscar. La gala conduïda per Jimmy Kimmel, i marcada per la guerra oberta a Twitter de Donald Trump contra els Premis Oscar, obria amb el guardó com a Millor Actor de Repartiment a Mahershala Ali per Moonlight, una declaració d'intencions que ja havia avançat el presentador al monòleg d'obertura previ als guardons i que es va anar consolidant, entre d'altres, amb el lliurament de l'Oscar a Mil...
- Millor guió adaptat
- Eric Heisserer
- La llegada
- August Wilson
- Fences
- Allison Schroeder i Theodore Melfi
- Figuras ocultas
- Luke Davis
- Lion
- Barry Jenkins i Tarell Alvin McCraney
- Moonlight
L'Acadèmia de Cinema d'Hollywood va celebrar al Dolby Theatre d'Hollywood, a Los Angeles (Califòrnia, EUA), la 89a edició dels Oscar. La gala conduïda per Jimmy Kimmel, i marcada per la guerra oberta a Twitter de Donald Trump contra els Premis Oscar, obria amb el guardó com a Millor Actor de Repartiment a Mahershala Ali per Moonlight, una declaració d'intencions que ja havia avançat el presentador al monòleg d'obertura previ als guardons i que es va anar consolidant, entre d'altres, amb el lliurament de l'Oscar a Millor Actriu de Repartiment a Viola Davis per Fences fins a l'últim guardó, el de Millor Pel·lícula que, després de l'error garrafal, va ser per M oonlight.
Millor pel·lícula
Millor direcció
Millor actriu protagonista
Millor actor protagonista
Millor actriu de repartiment
Millor actor de repartiment
- Millor pel·lícula animada
- Kubo i las dos cuerdas mágicas
- Travis Knight
- Vaiana
- Ron Clements, Don Hall, John Musker i Chris Williams
- La vida d'en Carbassó
- Claude Barras
- La tortuga roja
- Michael Dudok de Wit
- Zootrópolis
- Byron Howard, Rich Moore i Jared Bush
- Millor guió original
- Taylor Sheridan
- Comanchería
- Damien Chazelle
- La ciutat de les estrelles (La La Land)
- Giorgos Lanthimos i Efthimis Filippou
- Langosta
- Kenneth Lonergan
- Manchester frente el mar
- Mike Mills
- 20th Century Women
- Millor pel·lícula animada
- Kubo i las dos cuerdas mágicas
- Travis Knight
- Vaiana
- Ron Clements, Don Hall, John Musker i Chris Williams
- La vida d'en Carbassó
- Claude Barras
- La tortuga roja
- Michael Dudok de Wit
- Zootrópolis
- Byron Howard, Rich Moore i Jared Bush
- Millor pel·lícula de parla no anglesa
- El viajante
- Iran, Asghar Farhadi
- Toni Erdmann
- Alemania, Maren Ade
- Land of Mine (bajo la arena)
- Dinamarca, Martin Zandvliet
- Tanna
- Austràlia, Bentley Dean i Martin Butler
- Un hombre llamado Ove
- Suècia, Hannes Holm
- Millor fotografia
- Linus Sandgren
- La ciutat de les estrelles (La La Land)
- Bradford Young
- La llegada
- Rodrigo Prieto
- Silencio
- James Laxton
- Moonlight
- Greig Fraser
- Lion
- Millor disseny de producció
- La llegada
- Patrice Vermette i Paul Hotte
- Animales fantásticos y dónde encontrarlos
- Stuart Craig i Anna Pinnock
- Ave, César!
- Jess Gonchor i Nancy Haigh
- La ciutat de les estrelles – La La Land
- David Wasco i Sandy Reynolds-Wasco
- Passengers
- Guy Hendrix Dyas i Gene Serdena
- Millor vestuari
- Aliados
- Joanna Johnston
- Animales fantásticos y dónde encontrarlos
- Colleen Atwood
- Florence Foster Jenkins
- Consolata Boyle
- Jackie
- Madeline Fontaine
- La ciutat de les estrelles (La La Land)
- Mary Zophres
- Millor muntatge
- La llegada
- Joe Walker
- Hasta el último hombre
- John Gilbert
- Comanchería
- Jake Roberts
- La ciutat de les estrelles (La La Land)
- Tom Cross
- Moonlight
- Nat Sanders i Joi McMillon
- Millors efectes visuals
- El llibre de la selva
- Robert Legato, ASC, Andrew R. Jones, Adam Valdez i Donen Lemmon
- Rogue One: Una història de Star Wars
- John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel i Neil Corbould
- Marea negra
- Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington i Burt Dalton
- Kubo i las dos cuerdas mágicas
- Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff
- Doctor Strange
- Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli i Paul Corbould
- Millor maquillatge i perruqueria
- A Man Called Ove
- Eva von Bahr i Love Larson
- Star Trek: Més enllà
- Joel Harlow i Richard Alonzo
- Esquadró Suïcida
- Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini i Christopher Nelson
- Millor muntatge de so
- La llegada
- Sylvain Bellemare
- Marea negra
- Wylie Stateman i Renée Tondelli
- Fins a l'últim home
- Robert Mackenzie i Andy Wright
- La ciutat de les estrelles (La La Land)
- Ai-Ling Lee i Mildred Iatrou Morgan
- Sully
- Alan Robert Murray i Bub Asman
- Millor barreja de so
- La llegada
- Bernard Gariépy Strobl i Claude L'Haye
- Fins a l'últim home
- Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie i Peter Grace
- La ciutat de les estrelles (La La Land)
- Andy Nelson, Ai-Ling Lee i Steve A. Morrow
- Rogue One: una història de Star Wars
- David Parker, Christopher Scarabosio i Stuart Wilson
- 13 hores: Els soldats secrets de Bengasi
- Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush i Mac Ruth
- Millor banda sonora
- Mica Levi
- Jackie
- Justin Hurwitz
- La ciutat de les estrelles (La La Land)
- Dustin O’Halloran i Hauschka
- Lion
- Nicholas Britell
- Moonlight
- Thomas Newman
- Passengers
- Millor cançó
- Audition (The Fools Who Dream)
- La ciutat de les estrelles (La La Land)
- Ca't Stop the Feeling
- Trolls
- City of Stars
- La ciutat de les estrelles (La La Land)
- The Empty Chair
- Jim: The James Foley Story
- How Far I’ll Go
- Vaiana
- Millor documental
- O. J.: Made
- in America Ezra Edelman
- Life, Animated
- Roger Ross
- Williams 13th
- Ava DuVernay
- Foc en el
- mar Gianfranco Rosi
- I Am Not Your Negre
- Raoul Peck
- Millor curtmetratge de ficció
- Timecode
- Juanjo Giménez
- Sing (Mindenki)
- Kristof Deák
- Ennemis Intérieurs
- Sélim Azzazi
- La Femme et li TGV
- Estafo von Gunten
- Silent Nights
- Aske Bang
- Millor curtmetratge documental
- Extremis
- Donen Kraus
- Joe’s Violin
- Kahane Cooperman
- Watani: My Homeland
- Marcel Mettelsiefen
- The White Helmets
- Orlando von Einsiedel
- 4.1 Milers
- Daphne Matziaraki
- Millor curtmetratge animat
- Blind Vaysha
- Theodore Ushev
- Borrowed Estafi
- Andrew Coats i Lou Hamou-Lhadj
- Pear Cider and Cigarettes
- Robert Valley
- Pearl
- Patrick Osborne
- Piper
- Alan Barillaro